Пише: Иван Миленковић
У јеку дискусије око замисли тренутне власти да пацификује државне универзитете и акредитује стране факултете мимо наших образовних програма, покушаћу да будем ђавољи адвокат и изнесем неке разлоге зашто би то могла бити добра идеја.
Сматрам да би се доласком неког страног факултета организационих наука и менаџмента могао ишколовати кадар који би био способан да организује посао у Министарству унутрашњих послова тако да се сви повезани послови обављају у истој згради. Наиме, у мојој општини уколико подносите захтев за замену возачке дозволе без промене пребивалишта то чините у једној згради а у супротном морате ићи у другу. Пореска управа је централизована, али на начин да уколико сте становник општине Нови Београд и желите да регулишете једну врсту пореза морате ићи у Земун а за другу на Вождовац. Једина корист од овакве организације посла биће повећан број корисника будућег београдског метроа.
Држим и да су наставни програми Оксфорда и Кембриџа модернизовани у тој мери да будући руководиоци могу барем сазнати за машине за издавање редних бројева да народ који чека не буде препуштен самоорганизацији типа „ко је овде последњи“.
Било би добро и да увеземо неки престижни факултет у области информационих технологија како би постојао неко ко би објаснио ресорном министру да се дигитализација не може спроводити без реорганизације рада служби које се и даље даве у гомилама папирних образаца, предмета и решења. Неко би се досетио са предавања да се дигитални сертификат може издавати свим грађанима по аутоматизму. Неко ко је учио на факултету да се у оквиру милионског уговора о развоју софтвера мора тражити да се апликација „е-плати“ тестира и на мобилном телефону, и то сва четири екрана.
Наравно, схватили сте до сада, за овакве иновације нису неопходни најпрестижнији светски универзитети. Потребна је одговорна власт по мери грађана као што и дигитализација може бити по мери грађана. Тако да и наши старији суграђани који нису вични коришћењу рачунара могу отићи до своје месне заједнице и уз помоћ информатички писменог особља поднети електронски сва потребна документа.
За крај, верујем и да би запослени у институцијама радије волели да на миру у канцеларији прегледају предмете и комуницирају електронски уместо да седе за шалтером и по цео дан објашњавају збуњеним грађанима који су им папири потребни и у који део града морају да иду на следећи део своје авантуре регулисања тривијалних административних обавеза.
Аутор је председник Савета за информационе технологије Нове Демократске странке Србије
Наш је избор потпуно јасан: политичка борба за демократски преображај Србије. То значи да Србија треба да буде устројена на темељима демократског парламентарног поретка.
Оданост том принципу чини суштину Демократске странке Србије. Политичка уверења су за нас изнад свега. И изнад вођа, и изнад интереса, и изнад дневне политике.
Браће Југовића 2а,
11000 Београд, Србија
381 11 3204-719
381 11 3204-720
Е-маил: info@novidss.rs
© 2025 Нова Демократска странка Србије