Српска коалиција НАДА, коју чине Нови ДСС и Покрет обнове Краљевине Србије (ПОКС), подсећа јавност да је пре годину дана поднела предлог Декларације о Сребреници, али да тај документ никада није стављен на дневни ред Народне скупштине.
„Геноцида у Сребреници није било и Србија мора јасно и званично да се одреди о том питању. Трајног и истинског помирења међу народима на Балкану може бити само на основу историјске истине, а Србија треба да буде та која ће прва проговорити без страха и подаништва према било коме “, поручио је председник Новог ДСС и народни посланик Милош Јовановић.
Он је истакао да чињеница да власт већ годину дана игнорише овај предлог, јасно говори да режим Александра Вучића и даље води политику понизности према западним центрима моћи, а не у интересу истине и достојанства српског народа.
Коалиција НАДА подсећа да је овај предлог поднела знатно пре почетка актуелних студентских и грађанских протеста, као и пре своје одлуке да не учествује у раду Народне скупштине док траје народна побуна против режима.
У наставку текст Предлога Декларације о Сребреници:
1. Правда, помирење и одрживи мир између народа и држава пост-југословенског простора могу се остварити искључиво на темељима историјске истине и жеље да остваре помирење.
2. Одлучно одбацујемо тврдњу према којој ратни злочин извршен у Сребреници јула месеца 1995. године представља злочин геноцида. Наведена квалификација, изведена упркос непостојању геноцидне намере као конститутивног елемента злочина геноцида, а чије је одсуство према заштићеној групи муслимана у Босни и Херцеговини више пута утврђено, логички је неодржива и представља грубу политичку злоупотребу једне јасно дефинисане кривичноправне категорије.
3. Ратни злочин у Сребреници неопходно је посматрати целовито, у контексту историјских чињеница, моралне осуде и кривично-правне одговорности за ратне злочине које су муслиманске снаге претходно биле извршиле над српским становништвом у Братунцу и Сребреници. Овим се не подразумева да се један злочин може правдати другим злочинима, већ да све жртве једнако заслужују правду, пијетет и достојанство, а извршиоци злочина заједничку и неподељену осуду и одговорност. У том смислу, тежња да се 11. јул одреди као Међународни дан сећања на жртве у Сребреници у супротности је са овим основним, цивилизацијским ставом једнаког вредновања свих људи и жртава, независно од њихове националне, верске или друге припадности, јер се на тај начин дубоко поштовање и достојно сећање одређује само спрам муслиманских жртава занемарујући страдалништво српског народа.
4. У актуелним и предстојећим геополитичким околностима, инсистирање на лажи о извршеном геноциду у Сребреници отвара могућност ка даљим притисцима на српски народ на простору целог Балкана и угрожавању његових виталних националних интереса. Тиме што се српском народу намеће кривица за непостојећи геноцид, ствара се могући основ за промену изворног Дејтонског споразума, унитаризацију Босне и Херцеговине и последично укидање Републике Српске, што српски народ и Република Србија, као гарант Дејтонског споразума, не могу да дозволе.
Наш је избор потпуно јасан: политичка борба за демократски преображај Србије. То значи да Србија треба да буде устројена на темељима демократског парламентарног поретка.
Оданост том принципу чини суштину Демократске странке Србије. Политичка уверења су за нас изнад свега. И изнад вођа, и изнад интереса, и изнад дневне политике.
Браће Југовића 2а,
11000 Београд, Србија
381 11 3204-719
381 11 3204-720
Е-маил: info@novidss.rs
© 2025 Нова Демократска странка Србије