Нови ДСС у сваком месту: Ђурић:“Нови ДСС укључен у сва локална дешавања у Ужицу“

18. јул 2025.
Нови ДСС у сваком месту: Ђурић:“Нови ДСС укључен у сва локална дешавања у Ужицу“

Како оцењујете политичку ситуацију у граду и да ли је локална власт изгубила легитимитет с обзиром да се стиче утисак да је тренутно читав град на улицама?

Према последњим истраживањима комплетна коалиција која врши власт у Ужицу, а окупљена је око СНС-а, тренутно има 32,10%. Верујем да сам СНС у нашој средини нема ни 25%. Пре годину дана, на локалним изборима, они су једва освојили већину код нас. Верујем да су изгубили сав легитимитет и да би на првим следећим изборима изгубили власт у Ужицу.

Каква је политичка и економска ситуација тренутно у Ужицу?

Може се слободно рећи да је ситуација изизетно лоша. Као што сам рекао, локална власт је формирана након избора који су одржани пре нешто више од годину дана. Обећали су три капитална пројекта за Ужице и ниједан од тих пројеката није ни започет. Иста обећања само се понављају последњих пет или шест година. Чак је и Александар Вучић долазио у Ужице и обећавао људима све и свашта пред локалне изборе.

Који су то капитални пројекти за које сте рекли да нису ни започети?

Ужицу је обећан Клинички центар, који би био пети или шести у Србији. За то је наводно намењено 100 милиона евра. Осим тога, требало је да добијемо заобилазницу око града, како тешки камиони и друга теретна возила не би улазили у Ужице. Ту је потписан неки уговор са кинеским партнером, али ни око тог пројекта ништа конкретно није урађено. Најзад, обећан нам је и тунел испод Кадињаче. Као што сам рекао, остала су нам само пуста обећања.

Претходних година из Ужица су стизале вести о регионалној депонији „Дубоко“. Каква је ситуација са том депонијом и да ли је проблем само у Вашем граду или има нешто и до руководстава околних општина?

Регионална депонија је планирана као решење за одлагање отпада како из Ужица тако и из околних локалних самоуправа. Међутим, проблем са њом је што је она од 2017. године радила без икакве дозволе и потпуно нелегално. Круна недомаћинског и по здравље грађана и животне средине штетног управљања депонијом у околини села Дубоко био је велики пожар који је гашен месец дана. За санирање тог пожара потрошено је преко 200 милиона динара. Од тог тренутка депонија се налази у финансијској агонији и тај проблем још није решен.

Да ли је опозиција била активна у процесу утврђивања одговорности челних људи депоније?

Ужичка опозиција успела је најпре да издејствује оставку директора депоније „Дубоко“, а затим и в.д. директорке која је постављена после њега. Депонија је тренутно, што се тиче одлагања отпада, угашена. Ужичани сада свој отпад депонују у Лапово, а друге општине су се снашле да то ураде у другим местима. Међутим, одлагање отпада на даљој дестинацији поскупело је трошкове комуналних услуга па су грађани сада претрпели удар на своје кућне буџете.

Како сте задовољни координацијом међу опозиционим субјектима на локалном нивоу?

Сви смо јединствени у борби против овог режима. На зборовима су заједно представници локалних политичких странака, студенти и зборови грађана. Ужичани не воле функционере који само дођу да би се сликали и дали изјаву. Ми смо на терену свакодневно. 

Какав епилог ових протеста очекујете?

Ужице је кренуло у једном смеру и од тога не одустаје. Ми смо једини град у Србији у коме је интервентна полиција питала грађане на демонстрацијама да ли сме да прође поред њих. Моје је лично мишљење да протести морају бити радикалнији како би довели до жељених резултата.

Бранко Ђурић је рођен 23. јуна 1967. године у Ужицу. По занимању је дипломирани економиста. Ожењен, отац троје деце. Члан је Главног и Извршног одбора Новог ДСС-а. Налази се на функцији председника Градског одбора у Ужицу. У извршном одбору странке је координатор за Златиборски округ.