Београдски одбор Новог ДСС-а уверен је да нови ребаланс буџета Београда поново показује да ова власт нема ни план ни приоритете нити капацитет да води српску престоницу. Ребаланс не решава проблеме грађана, већ наставља исту политику у којој су интереси власти испред интереса Београђана.
Образложење да се ребаланс ради због повећања прихода од 9 милијарди динара, прикрива чињеницу да су порасли и расходи, јер је укупни фискални дефицит остао практично исти као у фебруару и износи око 9,7 милијарди динара.
На приходној страни буџета највише забрињавају преполовљени приходи од добити јавних предузећа, што довољно говори у каквом су лошем стању ова предузећа.
Када је реч о расходима ово је ребаланс погрешних приоритета.
На почетку лета, када се више од 250.000 људи у приградским општинама суочава са проблемима недостатка воде и рестрикцијама, власт не повећава улагања у снбдевање водом, већ их смањује. Укупна издвајања за решавање проблема водоснабдевања у 2026. години смањена су за скоро 140 милиона динара, а поједини пројекти у Лазаревцу, Барајеву и Младеновцу одлажу се за наредне године.
Ништа боља ситуација није ни са канализацијом, коју нема скоро трећина београдских домаћинстава, ту се у 2026. издваја једва 400 милиона. Поједини пројекти, попут оног у Железнику се одлажу, а у Алтини 2 и избацују, док се годинама изричу лажи о роковима за пројекат канализације на левој обали Дунава.
За проширење трамвајске и тролејбуске мреже у овој години није издвојен ни динар, а одустало се и од пројеката попут пешачко-бициклистичког моста преко Саве. Зато за нејасне пројекте „адаптивне” светлосне и саобраћајне сигнализације има новца, преко 1,6 милијарди динара, а за катастар саобраћајне сигнализације ове године издваја се око 300 милиона динара. Другим речима, да неко сними, попише и мапира саобраћајне знакове издваја се новца скоро као за канализацију, и то “пописивање” ћемо плаћати преко 2000 евра по километру.
Београд и сви који у њему живе постали су талац актуелне градске власти која је одавно изгубила легитимитет да управља градом. Београду су потребни нови људи и нова решења и београдски одбор Новог ДСС их припрема у оквиру кадровског, организационог и програмског јачања које ће у наредном периоду бити представљено јавности.
Наш је избор потпуно јасан: политичка борба за демократски преображај Србије. То значи да Србија треба да буде устројена на темељима демократског парламентарног поретка.
Оданост том принципу чини суштину Демократске странке Србије. Политичка уверења су за нас изнад свега. И изнад вођа, и изнад интереса, и изнад дневне политике.
Браће Југовића 2а,
11000 Београд, Србија
381 11 3204-719
381 11 3204-720
Е-маил: info@novidss.rs
© 2026 Нова Демократска странка Србије