Miloš Jovanović

MILOŠ JOVANOVIĆ

 PREDSEDNIK DEMOKRATSKE STRANKE SRBIJE

Politikolog i pravnik, predsednik Demokratske stranke Srbije, docent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Rođen je 19. avgusta 1976. godine u Beogradu. Srednjoškolsko obrazovanje stekao je u Petoj beogradskoj gimnaziji. Na Univerzitetu Pariz I Panteon-Sorbona je 1999. godine diplomirao na Pravnom fakultetu, a 2000. godine na Odseku političkih nauka Sorbone.

Na istom univerzitetu je završio magistarske studije iz međunarodnih odnosa 2001. godine sa radom na temu: La reconnaissance internationale des indépendances slovène et croate („Međunarodno priznanje slovenačke i hrvatske nezavisnosti”), mentor profesor Šarl Zorgbib.

Doktorsku disertaciju odbranio je u decembru 2010. godine na temu: Légitimité et légitimation du recours à la force dans l’après-guerre froide. Étude de cas: l’intervention militaire de l’OTAN contre la République fédérale de Yougoslavie (1999), („Opravdanost i opravdavanje upotrebe sile u poslehladnoratovskom periodu. Studija slučaja: Vojna intervencija NATO protiv Savezne Republike Jugoslavije 1999. godine”), mentor profesor Šarl Zorgbib, Univerzitet Pariz I.

Govori francuski i engleski jezik.

Od 2001. do 2005. godine je bio zadužen za izvođenje vežbi iz Ustavnog prava i političkih institucija, kao i Komparativnih političkih sistema na Pravnom fakultetu Univerziteta Pariz I Panteon-Sorbona.

Od 2006. do 2011. godine je radio na Institutu za međunarodnu politiku i privredu u Beogradu u zvanju istraživača-saradnika. U oktobru 2011. godine izabran je za asistenta, a u februaru 2014. za docenta na predmetima Uvod u pravo evropskih integracija i Međunarodni odnosi na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde i dalje predaje.

Bio je član je Upravnog odbora Fonda Slobodan Jovanović. Neki od članova tog odbora su: Matija Bećković (predsednik), Kosta Čavoški, Slobodan Rakitić, Vladeta Janković, Vojislav Koštunica i Slobodan Samardžić.

Od jula 2007. godine je obavljao dužnost savetnika ministra za Kosovo i Metohiju Slobodana Samardžića za međunarodnopravna pitanja i bio je član srpske delegacije u pregovaračkom procesu o budućem statusu Kosova i Metohije vođenim pod okriljem međunarodne posredničke Trojke.

Februara 2008. godine imenovan je za jednog od dvojice koordinatora pravnog tima Vlade Republike Srbije.

U Demokratskoj stranci Srbije je bio na dužnostima privremenog potpredsednika gradskog odbora u Beogradu i političkog savetnika predsednika DSS Vojislava Koštunice, a nakon toga i potpredsednik stranke.

Nakon parlamentarnih izbora 2012. godine postao je poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Bio je član Delegacije u parlamentarnoj skupštini NATO-a, Delegacije u Parlamentarnoj skupštini Frankofonije i član skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove.

Devetog oktobra 2013. godine vratio je mandat Demokratskoj stranci Srbije, ali je ostao potpredsednik stranke. U poslaničkoj klupi zamenio ga je Marko Milutinović. Nešto kasnije, 24.10.2013. godine podneo je ostavku na sve funkcije u toj stranci, jer je smatrao da vrh stranke ne čini sve što je potrebno za očuvanje Kosova i Metohije u sastavu Srbije, kao i da je odnos ove opozicione stranke prema vlasti previše blag. Iznad svega, smatrao je da je potrebno okupiti sve patriotske snage u jedan široki pokret, koji bi sačinjavali kako političke organizacije, tako i intelektualci i istaknute javne ličnosti i koji bi predstavljao neophodnu protivtežu srpskom političkom sistemu u okviru kojeg je, dolaskom SNS na vlast, postignut konsenzus o predaji Kosova i Metohije. O tome je pisao i govorio u javnosti od samog trenutka potpisivanja Briselskog sporazuma, aprila 2013. godine.

Za potpredsednika Demokratske stranke Srbije izabran je u oktobru 2016. godine, a za predsednika DSS izabran je na trinaestoj skupštini DSS održanoj 28. maja 2017. godine.

Služio vojsku kao pripadnik 63. padobranske brigade. Učestvovao 2006. godine na međunarodnom padobranskom višeboju.

Kliknite ovde da biste videli biografiju dr Miloša Jovanovića