Srpska koalicija NADA, koju čine Novi DSS i Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS), podseća javnost da je pre godinu dana podnela predlog Deklaracije o Srebrenici, ali da taj dokument nikada nije stavljen na dnevni red Narodne skupštine.
„Genocida u Srebrenici nije bilo i Srbija mora jasno i zvanično da se odredi o tom pitanju. Trajnog i istinskog pomirenja među narodima na Balkanu može biti samo na osnovu istorijske istine, a Srbija treba da bude ta koja će prva progovoriti bez straha i podaništva prema bilo kome “, poručio je predsednik Novog DSS i narodni poslanik Miloš Jovanović.
On je istakao da činjenica da vlast već godinu dana ignoriše ovaj predlog, jasno govori da režim Aleksandra Vučića i dalje vodi politiku poniznosti prema zapadnim centrima moći, a ne u interesu istine i dostojanstva srpskog naroda.
Koalicija NADA podseća da je ovaj predlog podnela znatno pre početka aktuelnih studentskih i građanskih protesta, kao i pre svoje odluke da ne učestvuje u radu Narodne skupštine dok traje narodna pobuna protiv režima.
U nastavku tekst Predloga Deklaracije o Srebrenici:
1. Pravda, pomirenje i održivi mir između naroda i država post-jugoslovenskog prostora mogu se ostvariti isključivo na temeljima istorijske istine i želje da ostvare pomirenje.
2. Odlučno odbacujemo tvrdnju prema kojoj ratni zločin izvršen u Srebrenici jula meseca 1995. godine predstavlja zločin genocida. Navedena kvalifikacija, izvedena uprkos nepostojanju genocidne namere kao konstitutivnog elementa zločina genocida, a čije je odsustvo prema zaštićenoj grupi muslimana u Bosni i Hercegovini više puta utvrđeno, logički je neodrživa i predstavlja grubu političku zloupotrebu jedne jasno definisane krivičnopravne kategorije.
3. Ratni zločin u Srebrenici neophodno je posmatrati celovito, u kontekstu istorijskih činjenica, moralne osude i krivično-pravne odgovornosti za ratne zločine koje su muslimanske snage prethodno bile izvršile nad srpskim stanovništvom u Bratuncu i Srebrenici. Ovim se ne podrazumeva da se jedan zločin može pravdati drugim zločinima, već da sve žrtve jednako zaslužuju pravdu, pijetet i dostojanstvo, a izvršioci zločina zajedničku i nepodeljenu osudu i odgovornost. U tom smislu, težnja da se 11. jul odredi kao Međunarodni dan sećanja na žrtve u Srebrenici u suprotnosti je sa ovim osnovnim, civilizacijskim stavom jednakog vrednovanja svih ljudi i žrtava, nezavisno od njihove nacionalne, verske ili druge pripadnosti, jer se na taj način duboko poštovanje i dostojno sećanje određuje samo spram muslimanskih žrtava zanemarujući stradalništvo srpskog naroda.
4. U aktuelnim i predstojećim geopolitičkim okolnostima, insistiranje na laži o izvršenom genocidu u Srebrenici otvara mogućnost ka daljim pritiscima na srpski narod na prostoru celog Balkana i ugrožavanju njegovih vitalnih nacionalnih interesa. Time što se srpskom narodu nameće krivica za nepostojeći genocid, stvara se mogući osnov za promenu izvornog Dejtonskog sporazuma, unitarizaciju Bosne i Hercegovine i posledično ukidanje Republike Srpske, što srpski narod i Republika Srbija, kao garant Dejtonskog sporazuma, ne mogu da dozvole.
Наш је избор потпуно јасан: политичка борба за демократски преображај Србије. То значи да Србија треба да буде устројена на темељима демократског парламентарног поретка.
Оданост том принципу чини суштину Демократске странке Србије. Политичка уверења су за нас изнад свега. И изнад вођа, и изнад интереса, и изнад дневне политике.
Браће Југовића 2а,
11000 Београд, Србија
381 11 3204-719
381 11 3204-720
Е-маил: info@novidss.rs
© 2025 Нова Демократска странка Србије